1519/​6073

Hans J. Wegner

Johan Møller Nielsen: “Wegner - en dansk møbelkunstner”. Rigt illustreret bog med Sort/hvid fotos samt tekst omhandlende Hans J. Wegners møbelproduktion for Johannes Hansen, præsentationer heraf på snedkerlaugets udstillinger m.v. Med engelsk resumé. Tekstilbeklædt omslag. 132 sider, med papiromslag. Udgivet af Johannes Hansens Møbelsnedkeri i 1965. Samt Noritsugu Oda: “Danish Chairs”. Udgivet af Chronicle Books, 1999. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Smudsomslag på Wegner bog med rifter og pletter. Noritzugu Oda med lette brugsspor.

Moderne kunstbøger, 5. maj 2015

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.250 DKK

1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.150 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.000 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK