Johan Møller Nielsen: “Wegner - en dansk møbelkunstner”. Rigt illustreret bog med Sort/hvid fotos samt tekst omhandlende Hans J. Wegners møbelproduktion for Johannes Hansen, præsentationer heraf på snedkerlaugets udstillinger m.v. Med engelsk resumé. Tekstilbeklædt omslag. 132 sider, med papiromslag. Udgivet af Johannes Hansens Møbelsnedkeri i 1965. Samt Noritsugu Oda: “Danish Chairs”. Udgivet af Chronicle Books, 1999. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Smudsomslag på Wegner bog med rifter og pletter. Noritzugu Oda med lette brugsspor.
Moderne kunstbøger, 5. maj 2015