2131/​303

Fransk vægur i kasse af sortmalet træ, dekoreret med indlægninger af perlemor, skilpaddeskjod og messing, emaljeret, delvist forgyldt urskive med romertal. Urskive mærket Bisson A Noailles. 19. årh. H. 56. B. 56. D. 14.

Nøgle medfølger ikke. Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag