2131/303
Fransk vægur i kasse af sortmalet træ, dekoreret med indlægninger af perlemor, skilpaddeskjod og messing, emaljeret, delvist forgyldt urskive med romertal. Urskive mærket Bisson A Noailles. 19. årh. H. 56. B. 56. D. 14.
Nøgle medfølger ikke. Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021
Vurdering
Hammerslag