2143/​1

Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)

Parti fra en havn. Sign. B. Wegmann. Olie på lærred. 28×33,5.

Wegmann var en af de få kvindelige kunstnere, som i sin samtid opnåede stor international succes og anerkendelse. Hun var født i Schweiz, men rejste med sin familie til Danmark, hvor hun voksede op. Hun uddannede sig som kunstner i München i årene 1867–81 og derefter i Paris, hvor hun blev influeret af den moderne franske kunst. Hun bosatte sig efterfølgende i Danmark, men havde gennem årene adskillige studieture til Paris.

Wegmanns store produktion omfattede både genrebilleder, landskaber, interiører og opstillinger, men hun blev også én af sin tids mest betydelige og efterspurgte portrætmalere, og foruden at portrættere sin familie og nærmeste lavede hun talrige bestillingsarbejder for samfundets spidser.

Wegmann debuterede på Charlottenborgs Forårsudstilling i 1873 og udstillede hér regelmæssigt frem til sin død. Hun deltog desuden i adskillige store udstillinger i Norden og Europa, herunder på Salonen i Paris, hvor hun i 1882 vandt guldmedalje, og på verdensudstillingerne i Paris i 1889 og 1900 og Chicago i 1893. I 1883 modtog hun Thorvaldsens Medalje, og i 1892 modtog hun som en af de første kvinder Fortjenstmedaljen i guld.

Wegmann arbejdede aktivt for at forbedre kvindelige kunstneres vilkår og muligheder, og hun var bl.a. medlem af bestyrelsen for Tegne- og Kunstindustriskolen for Kvinder i 1887–1907. Hun fik som den første kvinde nogensinde plads i Kunstakademiets Plenarforsamling. Hun var dertil i 1887 den første kvinde, der valgtes til Charlottenborgs Forårsudstillings censurkomite.

Retoucheringer. Krakeleringer samt enkelt minimal afskalning. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. oktober 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK

11 bud

(Autobud) 28.000 DKK
27.000 DKK
26.000 DKK
(Autobud) 25.000 DKK
24.000 DKK
23.000 DKK
(Autobud) 22.000 DKK
22.000 DKK
(Autobud) 21.000 DKK
20.000 DKK
7.000 DKK