2417/620
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“J 16”. Gyngestol med stel af sortlakeret træ, sæde udspændt med flettet papirgarn. Formgivet 1944. Udført for FDB.
Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri nr. 10, oktober 1945.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og små afskalninger. Sæde med mindre pletter.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag
13 bud