Berndt Friberg (f. 1889, d. 1981)
Fire vaser af stentøj. Dekoreret med hhv. lys gråbrun glasur med blå elementer, blå glasur, brun glasur og gullig glasur. Blå vase stemplet med monogram samt studiohånd, resterende signeret Friberg samt med studiohånd. Unika. Udført hos Gustavsberg, Sverige. H. 12–17,5. (4)
Almindelig brugsslitage. Blå og gråbrun vase med glasurdefekter fra fremstilling.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
23 bud