Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)
“Malerkunstens genius”. Ca. 1858. Sign. Const. H. Olie på lærred. 37×29.
Emil Hannovers fortegnelse, Kunstforeningen, 1901, nr. 375.
Proveniens: Vilhelmine Amalie Ottesen, enke efter blomstermaler O. D. Ottesen (1901). Bruun Rasmussen auktion 249, 1970 nr. 358.
Malerier og tegninger, 30. november 2021