Ole Schwalbe (f. Brønshøj 1929, d. København 1990)
“Variation over et tema II”, 1957–60. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 61×61.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer.