Nicolai Vasilievich Alexeev (, Moskva)
Lille russisk skål af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje. Nicolai Vasilievich Alexeev, guardein Ivan Sergeievich Lebedkin i Moskva 1896–1908, lødighed 84. Vægt c. 94 g. H. 5. Diam. 8.
Proveniens: Den danske ejer stedmors forældre, Arne Hammer og hustru, Tatiana Hammer, f. Martinson. Arne Hammer arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i en årrække i Rusland før den russiske revolution. I Irkutsk mødte han russerinden Tatiana Martinson, som han giftede sig med, hvorefter de botsatte sig i Danmark. Her hørte Tatiana Hammer til den russiske kreds i København.
Minimal aldersslitage. Kyrillisk indgravering i bund.
Russisk tema, 5. december 2019
23 bud