2448/​7008

Prædynastisk ovoid vase af sort, blankpoleret keramik, med profileret rand og to rørformede hanke. Med stand. Naqada II-III, ca. 3500–3100 f. Kr. H. 10,5 cm.

Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet hos Bonhams auktion 12. december 1995. Lot 67.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Med afslag på rand. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

107862 4.400 DKK
914162 4.200 DKK
107862 4.000 DKK
907908 (Autobud) 3.800 DKK
107862 3.800 DKK
907908 (Autobud) 3.600 DKK
946930 3.400 DKK
907908 3.200 DKK
867731 3.000 DKK