2006/63
Fire kinesiske figurer af udskåret grønlig jade i form af Sholau med stav, to drenge med ferskengren og dreng siddende på hest med lingzhi gren. Republik. H. 4–6 cm. Stande af træ medfølger.
figuren med lingzhi gren og figur med gren er limet til træ standen, del af gren mangler bag hovedet og revne på nedre ryg, Sholau med mindre afslag ved fod
Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020
Vurdering
Hammerslag