Ubekendt maler, 18. årh.
Portræt af en kvinde i guldbroderet rød kjole og hovedbeklædning prydet med et fjer. Usigneret. Olie på lærred. 40×33.
Lærredet er dubleret. Mindre retoucheringer. Minimale krakeleringer. Reparation. En afskalning og mindre overfladeridser.
Ældre malerier og møbler, 18. februar 2019
22 bud