2136/540
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3/2,5 Pullert”. Udendørslampe af patineret kobber. Udført og mærket hos Louis Poulsen. H. 90.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Skruer medfølger ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 7. september 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud