2312/7085
Egungun maske af udskåret træ med sort og rødt pigment. Yoruba, Nigeria. L. 55. UDGÅR!
Proveniens: Ex. Thomas Halling samling, Lund, Sverige. Ex. Adam Prout.
Tribal art, 20. marts 2023
Vurdering
Hammerslag