899/​1102

Gerhard Henning (f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967)

Liggende pige. Sign. G. Henning 1914–43. Patineret gips. H. 105. L. 126. B. 90.

Litteratur: Haavard Rostrup: “Gerhard Henning. En Mindebog”, gengivet side 96.

En version i bronze er placeret ved Kastelsgraven, Grønningen, København og en version i kalksten findes i samlingen på Ny Carlsberg Glyptotek.

Proveniens: Direktør Christian Vanggaards samling, Sæby Fiskeindustri.

Bemærk: Skulpturen befinder sig på en adresse i Nordjylland og kan grundet de aktuelle Covid-19 restriktioner ikke besigtiges. Forhåbentligt vil der dog være mulighed herfor efter d. 3. december. For yderligere information venligst kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 8. december 2020

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK