1804/1536
Kinesisk røgelseskar af patineret bronze, støbt med grenværk, låg med desmerdyr. Hanke i form af lingzhi svampe. Sen Qing, ca. 1900. Weight 4454 gr. H. 27 cm.
Proveniens: Civilingeniør Carl Gimbel 1881–1946, der i tidsrummet 1908–1928 var bosat i Kina, først som Professor i matematik ved det kejserlige regeringsuniversitet Beijing med civil embedsrang, mandarin af 3. grad, derefter som bl.a. distrikschef for saltskatten.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 25. januar 2018
Vurdering
Hammerslag
14 bud