Johann Lorenz Rugendas (f. Augsburg 1775, d. sst. 1826)
“Bombardement de Copenhague, de 2 au 5, Septembr. 1807”. Trykbetegnet Rugendas. Håndkoloreret akvatinte. Bladstørrelse 43×54. Samtidig ramme.
Beskåret. Mindre revner. Restaureret. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier og møbler, 29. januar 2018
12 bud