1722/529
Thorvald Hagedorn-Olsen (f. Svendborg 1902, d. 1996)
Kvindelig model, 1959. Sign. Hagedorn-Olsen. Olie på lærred. 100×81.
Udstillet: Den Frie udstilling 1960, nr. 40.
Minimale krakeleringer samt afskalninger. Lærred bør strammes op.
Moderne kunst og design, 30. maj 2017
Vurdering
Hammerslag