2149/712
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Et par vaser af patineret diskometal. Støbt med cirkulær base og kanneleret korpus. Stemplet Just A., Danmark. Dessin 1940. H. 24,5. Diam. maks. 20. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker, hak samt mindre buler.
Moderne kunst og design, 7. december 2021
Vurdering
Hammerslag
21 bud