2044/​659

Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)

Cirkulær skål af lertøj dekoreret med rødbrun glasur samt stregmønster dekoreret i okkerbrunt og sort. Sign. monogram. Kgl. P. H. 7. Diam. 26.

Almindelig brugspatina.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

1.500 kr.

1.500 kr.