Wenzel Tornøe (f. Svendborg 1844, d. Frederiksberg 1907)
Portræt af en lyshåret dreng ved et plankeværk. Sign. Wenzel Tornøe Juni 84. Olie på lærred. 45×33.
Udstillet: Foreningen for National Kunst, 1971 nr. 16.
Behov for rensning. En reparation. Krakeleringer. Minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022
11 bud