2432/​537

Timo Sarpaneva (f. Helsinki 1926, d. sst. 2006)

“Kukinto”. Stor vase med vertikale striber af klart, grønt, turkisblåt og mørkeblåt glas. Sign. Venini, Sarpaneva, Venini '99. Udført Venini, Murano, Italien. H. maks. 48,3. Diam. maks. 36.

Proveniens: Erhvervet i Illums Bolighus, 2001.

Få overfladeridser. Indvendigt med noget smuds/kalk og let angrebet af glaspest.

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK