Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Parti fra Nordafrika med beduiner og kameler, der holder hvil ved en oase. Sign. P. Mønsted 1895. Olie på lærred monteret på plade. 62×98.
Peder Mønsted roses for sine landskabsbilleder fra Grækenland, Italien og Nordafrika udført før år 1900. De vidner om en meget nuanceret naturiagttagelse og en fin fornemmelse for skiftende lys- og farveforhold. Nærværende maleri er et godt eksempel herpå.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 26. november 2019