2119/910
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Munkegaard”. Sæt på fem indbygningslamper med krans af forkromet metal, ilagt skærm af opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 26,5. (5)
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud