Lille kinesisk skål af porcelæn med sennepsgul krakelé glasur, på indtrukken lav fodrand. Qing ca. 1800. Diam. 11,5 cm
Proveniens: Hidrørende fra en dansk, privat samling efter to generationers ophold i Kina mellem 1885–1945.
Mørkt område/brændingsfejl indvendig.
Asiatisk og islamisk kunst, 2. december 2020