2411/​161

Bodil Larsen Rohweder (f. København 1883, d. Gentofte 1975)

Mandlig nøgenmodel i helfigur med stav. Sign. B. L. R. Olie på lærred. 60×39. Uindrammet.

Bodil Rohweder (senere gift Strubberg) fik sin kunstneriske uddannelse på Tegne- og Kunstindustriskolen for Kvinder i 1898 og på Kunstakademiets Kunstskole for Kvinder, hvor hun blev optaget i 1902 og var elev, med små afbrydelser, frem til 1910, hvor hun tog afgang.

På Kunstskolen for Kvinder arbejdede Rohweder med nøgenstudier som nærværende værk. Dette er antageligt malet i slutningen af hendes studietid, da modellen er helt nøgen. Indtil 1906 var det nemlig obligatorisk for de mandlige modeller på Kunstskolen for Kvinder at bære lændeklæde. Den mandlige nøgenhed var et pikant og omdiskuteret emne i forbindelse med de kvindelige kunstneres uddannelse. Selvom Kunstskolen for Kvinder fusionerede med Kunstakademiet i 1908, hvormed kvinder fik adgang til akademiet på lige vilkår med mænd, foregik undervisningen i nøgenstudier adskilt mellem kønnene helt frem til 1924, da man frygtede sædelighedsproblemer ved at lade kvinder tage del i undervisningen.

Rohweder kendes i dag især for sine mange zoologiske og botaniske illustrationer til naturvidenskabelige afhandlinger, som er udført med stor nøjagtighed og præcision, men hun malede bl.a. også flere portrætter, opstillinger og landskabsmotiver.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Talrige mindreafskalninger. Svage ujævnheder lærredet. Enkelte minimale krakeleringer. Tværgående fold.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. marts 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK