Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Svend Weihrauch (f. Viborg 1899, d. Aarhus 1962)
Marmeladekrukke af stentøj modelleret med vertikale riller, dekoreret med brun glasur med grå elementer. Sign. monogram, 128. Skeens top samt låget af sterlingølv, udført og låg stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus anno 1943. Låg vægt 42 gr. H. inkl. låg 9,5. Ske: L. 11.
Krukkens øverste kant med enkelte, meget minimale afslag. Skeens sølvdel løs i montering.
Moderne kunst og design, 31. marts 2015
33 bud