Ægyptisk figur af bronze, i form af Isis som giver bryst til Horus barnet. 26. Dynasti. H. 11 cm. På uoriginal stand.
Proveniens: Erhvervet bl.a. under rejse til Italien i midten af 1800-tallet af læge Michael Frederik Christian Lund (1826–1907), der var nevø af Søren Kierkegaard. Samlingen har været i familiens eje ind til i dag. Sidenhen solgt hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner i 2015, auktion 854 lot 215.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Fragmenteret. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024
32 bud