Alev Ebüzziya Siesbye (f. Istanbul 1938)
Stor skål af stentøj, dekoreret med gråblå glasur samt med udsparet zig-zag mønster. Sign. alev '86. Unik. H. 22. Diam. 41.
Proveniens: Skålen var en gave til nuværende ejer, som modtog skålen ca. 1986/1987.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk
Design, 10. december 2020