899/​1416

Alev Ebüzziya Siesbye (f. Istanbul 1938)

Stor skål af stentøj, dekoreret med gråblå glasur samt med udsparet zig-zag mønster. Sign. alev '86. Unik. H. 22. Diam. 41.

Proveniens: Skålen var en gave til nuværende ejer, som modtog skålen ca. 1986/1987.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 10. december 2020

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK