879/​316

Georg Brandes (f. København 1842, d. sst. 1927)

Enestående stambog bestående af mere end 250 personlige breve, originale tegninger, signaturer og fotografier fra vigtige europæiske kulturpersonligheder inkl. Albert Einstein, Thomas Mann, Henry James, Henrik Ibsen og Emile Zola. Ca. 1890–1940. Ca. 15,5×22 cm. 397 sider. Indbundet i helbind af lysegrøn velour med messing beslag. Albummet er på et tidspunkt blevet udvidet. I boks. Bogen er upubliceret.

Denne enestående samling af personlige breve, hilsener, originale tegninger, signaturer og fotografier, er samlet til en stambog af Georg Brandes' (1842–1928) datter, Edith Brandes (1879–1968). Det monumentale værk er blevet til over et halvt århundrede og indeholder en lang række bidrag af celebre og verdenshistorisk vigtige navne fra en hel epoke. Stambogen er et vidnesbyrd om hele den samtidige europæiske kulturkreds og dennes kredsen omkring navnet Brandes. Edith Brandes har forsynet en række af bidragene med håndskrevne kommentarer, som ofte belyser forbindelsen til Georg Brandes.

Et register nævner over 250 personer, bl.a. Herman Bang, Bjørnson, Marie Curie, Holger Drachmann, A. Dreyfus, A. Einstein, Anatole France, Ed.Grieg, H.v. Hofmansthal, Ibsen, Joseph Joachim , Jean Jaures, Henry James, Kielland, Krapotkin, P.S. Krøyer, Max Klinger, Jonas Lie, Selma Lagerlöf, Thomas Mann, Fridtjof Nansen, Henrik Pontoppidan, Knud Rasmussen, Ravel, Max Reinhardt, Rilke, Rodin, Schnitzler, Strawinsky, Lou Salome, Strindberg, Tolstoj, E. Toller, H.G. Wells, Wied, Wedekind, Zola, St. Zweig.

Proveniens: Edith Brandes, datter af den danske litterat og kritiker Georg Brandes.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 30. maj 2018

Vur­dering

500.000 DKK

Hammerslag