To hovedvandsæg samt peberbøsse af sølv, bestående af ligeknækket hovedvandsæg, indvendigt forgyldt, låg prydet med gennembrudt krone, bund punslet med ejerinitialer K?D. Mestermærke IH. 18. årh. H. 7 cm; vaseformet hovedvandsæg prydet med fem røde glasflusser, indvendigt forgyldt, bund punslet med ejerdata AJ? ACCD 1851. Mester Hans Peter Severin Ingerslev, borgerskab Vejle 1835–1891. H. 11 cm; samt Louis XVI peberbøsse med indsats af blåt glas. Mester Lorenz Christophersen Linde, borgerskab København 1786–1809. H. 11 cm. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. IH: Bulet og med perforeringer, reparation ved låghængsel. Ingerslev: Låg med lille reparation, enkelte større indtryk.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020