Foto endnu ikke klar
1514/​556

Carl Trier Aagaard (f. Herning 1890, d. Grindsted 1961)

Poul Kastrup (f. Århus 1920, d. 1987)

Tre kompositioner. To sign. CTA, én sign. Poul Kastrup. Olie på lærred. Størrelser 136×86, 133×113 og 60×50. (3)

Generelt: Nogle krakeleringer samt afskalninger. På Carl Trier Aagaard maleri af Korsfæstelsen er der nogle mindre monteringshuller tæt på kanten. Lærredet på Carl Trier Aagaards maleri af dreng og pige har brug en smule opstramning

Moderne kunst og design, 31. marts 2015

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

440 DKK

20 bud

440 DKK
(Autobud) 420 DKK
420 DKK
(Autobud) 400 DKK
380 DKK
(Autobud) 360 DKK
340 DKK
(Autobud) 320 DKK
300 DKK
(Autobud) 290 DKK
280 DKK
270 DKK
260 DKK
(Autobud) 250 DKK
250 DKK
(Autobud) 240 DKK
230 DKK
220 DKK
210 DKK
200 DKK