Carl Trier Aagaard (f. Herning 1890, d. Grindsted 1961)
Poul Kastrup (f. Århus 1920, d. 1987)
Tre kompositioner. To sign. CTA, én sign. Poul Kastrup. Olie på lærred. Størrelser 136×86, 133×113 og 60×50. (3)
Generelt: Nogle krakeleringer samt afskalninger. På Carl Trier Aagaard maleri af Korsfæstelsen er der nogle mindre monteringshuller tæt på kanten. Lærredet på Carl Trier Aagaards maleri af dreng og pige har brug en smule opstramning
Moderne kunst og design, 31. marts 2015
20 bud