2441/9009
Fransk Louis XVI spejl af forgyldt og udskåret træ og gesso, rigt prydet med ornamentik. Frankrig. Ca. 1775. Senere spejlglas. H. 176. B. 124.
På bagsiden mærkat fra Winkel & Magnussen.
Spejlet er i pæn, stabil stand.
To kugler i perlekant mangler.
Der er enkelte revner i forgyldningen på hver side, cirka i midten.
Den øverste og nederste del er velbevaret.
Forgyldningen er original dog med retoucheringer.
Originalt spejlglas.
Vurdering