2441/​9009

Fransk Louis XVI spejl af forgyldt og udskåret træ og gesso, rigt prydet med ornamentik. Frankrig. Ca. 1775. Senere spejlglas. H. 176. B. 124.

På bagsiden mærkat fra Winkel & Magnussen.

Spejlet er i pæn, stabil stand.

To kugler i perlekant mangler.

Der er enkelte revner i forgyldningen på hver side, cirka i midten.

Den øverste og nederste del er velbevaret.

Forgyldningen er original dog med retoucheringer.

Originalt spejlglas.

I Lyngby
Vur­dering

40.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?