1651/25
Thorald Brendstrup (f. Sengeløse 1812, d. København 1883)
Parti fra Arresø, morgen. Usigneret. Stedbetegnet Hornh. 56. Betegnet Th. Brendstrup på blændrammen. Olie på træ. 19,5×32,5.
En revne i træet på ca. 6 cm. Enkelte retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 19. december 2016
Vurdering
Hammerslag