1651/​25

Thorald Brendstrup (f. Sengeløse 1812, d. København 1883)

Parti fra Arresø, morgen. Usigneret. Stedbetegnet Hornh. 56. Betegnet Th. Brendstrup på blændrammen. Olie på træ. 19,5×32,5.

En revne i træet på ca. 6 cm. Enkelte retoucheringer.

Ældre malerier og møbler, 19. december 2016

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK