2148/926
Nils Kähler (f. 1906, d. 1979)
To bordlamper af stentøj, delvist dekoreret med turkis glasur, prydet med stempelmønster. Sign. Nils, HAK Denmark. Udført hos Kählers keramiske værksted, Næstved i 1960erne. H. ekskl. montering 31 og 38. (2)
Litteratur: Peder Rasmussen: “Kählers Værk”, side 294–303 og 320–325.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag