Christian Dotremont (f. Tervuren 1922, d. Buizingen 1979)
Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
Komposition fra mappen “Un match et avant et après”, 1975. Sign. Balle, Dotremont. Litografi i farver. Lysmål 45×58.
Litteratur: Henning Smidths katalog over Mogens Balles værker, www.smidth.dk/balle, kat. 1975–005.
Papiret er gulnet.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018