2044/1
Holger Drachmann (f. København 1846, d. Hornbæk 1908)
En aften i månelys med skibe i havsnød nær en stormombrust kyst. Sign. H. Drachmann. Olie på lærred. 95×143.
Lærredet er dubleret. Talrige krakeleringer. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag