903/​741

Antoine Freres

Antoine Freres damelommerur i kasse af 18 kt. guld og platin, prydet med translucid blå emalje på guillocheret grund, bagkasse med påsat bladkrans med kurv samt urkrans, prydet med rosenslebne diamanter, guillocheret skive med arabertal og små sekunder, signeret Antoine Freres, forgyldt værk signeret Antoine Fres. Støvkapsel signeret og nummereret 85920. Kassediam. 25 mm. Fastmonteret kæde af platin med navette formede led, prydet med lyseblå og hvid emalje samt rundt led prydet med rosenslebne diamanter. L. inkl. ur 36 cm. Frankrig ca. 1910. I tilhørende æske fra forhandler As Bonebakker & Son, Amsterdam.

Armbåndsure, 29. september 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK