922/17
Stor gustaviansk prismekrone med stel af forgyldt messing og bronze med seks lysarme monteret til el., behængt med prismer. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 106. Diam. 88.
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde”. Store foyer. Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Dette emne handles i fuldmoms
Danske Bank – antikviteter, kunst og design, 16. september 2024
Vurdering
Hammerslag