921/​182

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

Portræt af skagensfiskeren Ole Svendsen (1830–1906) ved kysten. Sign. MA. Olie på lærred. 46×36.

Ole Svendsen gjorde tjeneste i den danske orlogssflåde under Treårskrigen. I 1862 blev han fastansat ved Skagens redningsflåde. Han fik flere hædersmedaljer, bl.a. Dannebrogsmændenes hæderstegn i 1887. Michael Ancher placerede ofte den stoute redningsmand på en fremtrædende plads i sine malerier, bl.a. i de to kendte: “Vil han klare Pynten” (Skagens Kunstmuseer, inv. nr. 1837) og “Redningsbåden køres gennem Klitterne” (Statens Museum for Kunst, inv. nr. KMS1222).

Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK