Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
Uden titel fra “ARS-mappen”. Sign. Asger Jorn 45. Sort-hvid litografi, unikt håndkoloreret med akvarel. Litografiet udgivet af ARS, Stockholm. Trykt af Jens Christian Sørensen & Co., København. Lysmål 32×37.
Litteratur: Van de Loo nr. 84.
Malerier og grafik, 7. juni 2017