Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
“Gul maske”, 1964. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 100×75.
Litteratur: Per Hovdenakk: “Egill Jacobsen 1 Malerier 1928–65”, København 1980, kat. nr. 1964/27. Udstillet: Louisiana Museum for Moderne Kunst, Humlebæk 1970, kat. nr. 77..
Moderne malerier og skulpturer, 4. marts 2014