2009/865
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Bordlampe af patineret “disko” metal. Dråbeformet kanneleret korpus. Stemplet monogram Just A. Denmark, dessin 1860. H. ekskl. fatning 28,5. H. inkl. skærmholder 48.
Almindelig brugspatina, herunder enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag