1642/533
Mogens Lassen, stil (f. København 1901, d. Holte 1987)
Højrygget lænestol med ben af bejdset bøg, sæde, sider og dybthæftet ryg med lys møbelstof. 1940'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ben med ridser og mærker. Ene forben med afslag fortil.
Moderne kunst og design, 18. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag