Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)
Portræt af J. A. Jerichau (1816–1883). Sign. Johan Thomas Lundbye Februar 1836 samt på bagsiden J. A. Jerichau. Bly på papir monteret i passepartout. Lysmål 15 × 15,5.
Et portræt af J. T. Lundbye udført af J. A. Jerichau findes ligeledes på denne auktion, kat. nr. 8516.
Proveniens: En slægtning til Johan Thomas Lundbye indtil 2016. Bruun Rasmussen auktion 1646, 2016 nr. 13.
Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter. Nogle overfladeridser. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 3. august 2020
12 bud