1912/​1108

Gerda & Nikolai Monies

Halskæde af læder og bomuldssnor prydet med fem koraller, to polerede røgkvarts, tre polerede ametyster, fire udskårne jadestykker, seks polerede turkiser, en rødlig perle af antagelig platik og en udskåret perle af antagelig horn. L. 52 cm. Vægt ca. 540 g.

Den store røgkvarts måler ca. 4×6 cm. Original æske og smykkepose medfølger.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.

Smykker, 20. marts 2019

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag