1912/1108
Gerda & Nikolai Monies
Halskæde af læder og bomuldssnor prydet med fem koraller, to polerede røgkvarts, tre polerede ametyster, fire udskårne jadestykker, seks polerede turkiser, en rødlig perle af antagelig platik og en udskåret perle af antagelig horn. L. 52 cm. Vægt ca. 540 g.
Den store røgkvarts måler ca. 4×6 cm. Original æske og smykkepose medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker, 20. marts 2019
Vurdering
Hammerslag