1422/690
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående skrivebord samt stol af teak og bøg. Skrivebord opsat på runde ben med grønne “sko”. Skuffesektion med tre skuffer. Udført hos Søborg Møbelfabrik. Bord: H. 73. B. 60. L. 100. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker, enkelte spor af maling. Stol med lim i samlinger.
Moderne kunst og design, 27. maj 2014
Vurdering
Hammerslag
12 bud