Johannes Wilhjelm (f. Nakskov 1868, d. København 1938)
Interiør i solskin med pige fordybet i en bog i sofaen. Sign. J. W. 16. Olie på lærred. 69×61.
Minimale krakeleringer. Behov for rensning.