324/​13

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-3/2 Akademi”. Lysekrone med stel af forkromet stål, tre lysarme med skærme af trelags opalglas. Udført og mærket hos Louis Poulsen. Diam. 60.

Stemplet med nr. 12543171018425.

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Løse lysarme. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Tvangssalg, 5. maj 2021

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK